TTMSZ - bardzo ciekawy projekt na terenie naszego kraju!

[banner_content] "Ty też masz szansę!"  Jest to organizacja non-profit, która ma pomóc w rozwoju karier piłkarzy grających w niższych ligach poprzez możliwość zaprezentowania się przed trenerami i...
03-11-2017

"Ty też masz szansę!" 
Jest to organizacja non-profit, która ma pomóc w rozwoju karier piłkarzy grających w niższych ligach poprzez możliwość zaprezentowania się przed trenerami i menadżerami z całej Polski.Organizatorem oraz pomysłodawcą projektu jest Emil Kot, który pracuje obecnie jako skaut w akademii West Ham United (www.emilkot.com). Współorganizatorem jest piłkarski fanatyk i obieżyświat - Mariusz Dąbrowski. Duet ten ma ogromne wsparcie w postaci skautów wolontariuszy rozsianycn na terenie całego kraju. Jest to jedna z większych siatek skautingowych w Polsce. Warto podkreślić iż zawodnicy nie płacą za uczestnictwo w projekcie. 

 
"Jak działamy?"
Naszą siłą są wolontariusze rozsiani na terenie całego kraju. Aktualnie współpracujemy z 25 ludźmi na terenie całej Polski. Liczba skautów rośnie z miesiąca na miesiąc gdyż zgłaszają się do nas kolejni ludzie chętni do pomocy przy naszej inicjatywie. Przeszukujemy głównie 4 ligi oraz Ligi Okręgowe. W niektórych przypadkach zaglądamy również na mecze A-Klasy oraz B-Klasy. Wszystko po to aby znaleźć utalentowanych zawodników w przedziale wiekowym 16-20 lat, którzy naszym zdaniem mają odpowiedni potencjał, żeby grać w lepszej lidze. Dlaczego akurat taki przedział? Szukamy zawodników, którzy po zaprezentowaniu się na test-meczu będą dalej mieli status młodzieżowca. Jak dobrze wiemy zapotrzebowanie na takich zawodników jest bardzo duże w całym kraju ze względu na przepisy PZPN. Aktualnie przygotowujemy się do IV edycji "Ty też masz szansę!" i poszukujemy zawodników z roczników 1998-2001.
 
"Jak wygląda praca skauta?"
Zaczynamy od przygotowania lokalnej bazy danych zawodników, którzy spełniają odpowiednie kryteria wiekowe. Wszystko robimy oczywiście na bazie internetu,lokalnej prasy czy innych nośników z których możemy wydobyć dane na temat zawodników grających w naszym rejonie. Po uzyskaniu pełnej listy zawodników zaczynamy obserwację i zbieranie informacji na temat danej jednostki. Często kontaktujemy się również bezpośrednio z trenerami i pytamy o opinię na temat danego zawodnika. Wszystko skrupulatnie notujemy. Sprawdzamy wzrost, wagę, przeglądamy profile na portalach społecznościowych i oczywiście oglądamy takiego osobnika w akcji na boisku. Późniejsze "raporty" piszemy na specjalnej, zamkniętej grupie, którą posiadamy na portalu Facebook. Robimy głównie raporty opisowe, niektórzy skauci przesyłają nam gotowe kompilacje z gry danego zawodnika. Wszystko jak wiadomo rozbija się o finanse i możliwości czasowe naszych skautów. 
 
"Na co zwracamy uwagę"
Podczas pierwszych dwóch edycji jako Head Scout zwracałem uwagę na to aby zawodnicy byli przede wszystkich świetnie wyszkoleni technicznie, żeby nie zabrakło nam boiskowej jakości. Jak sami dobrze wiemy często w naszej Ekstraklasie tejże jakości brakuje dlatego też to było naszym priorytetem.Jaki był tego efekt? Przyznam szczerze iż mizerny, wielu naszych zawodników, którzy pojechali na testy do klubów 1 ,2 czy 3 ligi odbijało się od ściany ze względu na warunki fizyczne. Często słyszeliśmy od trenerów - "Piłkarsko jest super, ale fizycznie nie da rady, jest za słaby". Dlatego też przed trzecią edycją #TTMSZ każdy skaut dostał jasny sygnał iż mamy zwrócić większą uwagę na przygotowanie fizyczne zawodników. Efekt? Dużo lepszy , spora część zawodników, która trafiła na testy od razu podpisała umowy z danymi klubami. Zawodników szukaliśmy pod system 4-2-3-1 z typowo wysuniętą , silną 9tką. Reszta profili jest również skrupulatnie opisana, doskonale wiemy czego szukamy i jakich zawodników chcemy widzieć na naszym test-meczu. Dlaczego szukamy pod 4-2-3-1? Jest to taktyka, którą gra aktualnie najwięcej klubów w naszym kraju. Oczywiście są wyjątki jak Raków Częstochowa czy Zagłębie Lubin i powoli widać nadchodzące z zachodu zmiany, ale póki co dalej konsekwentnie szukamy pod 4-2-3-1.

 Na co jeszcze bardzo zwracamy uwagę? Przede wszystkim zachowanie zawodnika po stracie piłki - Jeżeli po stracie piłki zatrzyma się i nie widać w nim chęci powrotu bądź walki o straconą piłkę zawodnik taki dostaje od nas dużego minusa i jest to zanotowane w raporcie skauta.Dodatkowo zwracamy sporą uwagę na szybkość danego gracza, wszyscy doskonale wiemy jak dynamiczna jest nowoczesna piłka nożna.Szukamy walczaków, zawodników ambitnych i chcących osiągnać w futbolu jak najwięcej.  Pewnie ktoś czytający to stwierdzi, że takich zawodników bardzo trudno znaleźć nawet w Ekstraklasie a co dopiero w 4 lidze czy Okręgówce, ale my przed oczami mamy wciąż karierę Jacka Krzynówka wypływającego z Klasy B grającego później w Bundeslidze , strzelającego bramki Realowi Madryt. Mocno wierzymy w to co robimy i chcemy penetrować jak największy teren w Polsce. Chcemy dotrzeć wszędzie , dlatego wciąż szukamy skautów i ludzi chętnych nam pomagać.
 
Od B-Klasy do 2 ligi 
Ciekawą historią jest Krystian Przyborowski. Zawodnik, którego wyciągnęliśmy z odchłani B-Klasowego futbolu. Udało nam się nim zainteresować grającą o awans w III lidze Olimpię Zambrów z którą zresztą później awansował do 2 ligi. Chłopak w ciągu roku przeskoczył pięć poziomów piłkarskich. Jego historię dokładnie można prześledzić na portalu 90minut.pl. Jesteśmy dumni, że przy naszej pomocy udało mu się w końcu zadebiutować na poziomie 2 ligi w barwach Gwardii Koszalin. Wiemy, że takich chłopaków jak Krystian są w Polsce tysiące. Chłopaków, którzy mają potencjał, żeby grać w dużo lepszej lidze, za lepsze pieniądze i kto wie czy w przyszłości nie żyć tylko i wyłącznie z futbolu. My jesteśmy dla nich tylko mostem. Wielu z nich przez ten most przechodzi, ale na ich późniejsze losy niestety nie mamy wpływu. Dajemy im zrobić pierwszy krok. Reszta jest w ich rękach i głowach. W ich codziennej ciężkiej pracy , żeby stać się profesjonalnymi piłkarzami. 
 
 
Most między klubem a zawodnikiem
Jak wygląda sam test-mecz? Na boisku rywalizują dwie jedenastki złożone z wyselekcjonowanych przez nas zawodników. Na trybunach zasiadają zaproszeni przez nas skauci, trenerzy, agencje managerskie i wiele,wiele osób związanych z piłką nożną w naszym kraju. Zaproszenia wysyłamy wszelkimi drogami od twittera przez maile, sms-y aż po bezpośrednie telefony. Zainteresowanie z roku na rok jest coraz większe co nas bardzo cieszy. Każda osoba, która pojawia się na naszym test-meczu otrzymuje od nas program meczowy w którym znajdzie informacje na temat zawodników grających w test-meczu : imię, nazwisko, data urodzenia, klub oraz poziom na jakim występuje + oczywiście mała grafika z wyjściowym ustawieniem. Nasi skauci podczas test-meczu często przechadzają się po trybunie między obserwatorami i zbierają informację na temat tego kto komu wpadł w oko. Wszystko oczywiście na bieżąco zapisujemy. Często zdarza się tak, że dany skaut bądź agent przekazuje nam swoją wizytówkę i prosi o przekazanie danemu zawodnikowi w celu skontaktowania się tuż po meczu. Bywają takie sytuacje iż jednym zawodnikiem interesuje się ponad pięciu różnych przedstawicieli. Możecie sobie sami wyobrazić co dzieje się w głowie chłopaka, który przyjechał do nas powiedzmy z Ligi Okręgowej a ma po meczu w ręku pięć wizytówek i wachlarz możliwości. Jest to naprawdę prawdziwa szansa dla wielu z nich. 
 
Ambasadorzy
Nasz projekt cieszy się dużym zainteresowaniem wśród piłkarzy występujących w Ekstraklasie bądż 1 lidze. Naszymi ambasadorami są : Krzysztof Bąk, Adam Pazio, Rafał Janicki, Dawid Kort, Łukasz Skowron, Andreu Mayoral, Mateusz Klichowicz, Mateusz Bąk oraz Daniel Mąka. Wszyscy wspierają nas przekazując nam klubowe gadżety na późniejsze licytacje z których pokrywamy koszty organizacji kolejnych edycji #TTMSZ. Rodzina ambasadorów jest z roku na rok coraz większa. Przed kolejną edycją ogłosimy kolejną listę zawodników, którzy chcą wspierać nasze przedsięwzięcie. 
 
 
Efekty 
 
Dla nas sukcesem jest nawet malutki kroczek w przód i przeskok zawodnika o jedną ligę wyżej. Często pozwala mu to na lepszy start przed kolejnym sezonem. Trafiając do III ligi pojawia się jego profil na portalu 90minut.pl , dzięki któremu zostaje rozpoznawalny w całym kraju. W póżniejszych latach łatwiej jest temu chłopakowi pomóc w dalszym rozwoju. Poniżej umieszczamy listę zawodników, którym udało nam się pomóc. Poza poniższą listą powinna się znaleźć lista testów, które zorganizowaliśmy dla wszystkich chłopaków z TTMSZ, ale obawiamy się, że zabrakło by miejsca....Po każdym test meczu udaje nam się pomóc około 8-10 zawodnikom trafić na testy do lepszego klubu. Wiadomo, że na późniejsze losy wpływu nie mamy jak już wcześniej pisaliśmy. Decyduje już czynnik ludzki. Chodzi jednak o to aby dany chłopiec otrzymał swoją szansę a my ją właśnie mu dajemy : 
 
Krystian Przyborowski (1995) Agape Białołęka (B-Klasa) -> Olimpia Zambrów (3 liga)
Mateusz Gromysz (1995) Mazovia II Mińsk Maz. (A-Klasa) -> Gullringens GOIF (5 liga - Szwecja)
Sebastian Cuch (1996) Olimpia Warszawa (4 liga) -> Świt NDM (3 liga)
Bartosz Bartkowski (1995) Warmiak Łukta (4 liga) -> Stomil Olsztyn (1 liga) 
Patryk Kostrzanowski (1997) Legionovia II Legionowo (Liga Okręgowa) -> Rominta Gołdap (III liga)
Tomasz Kamińśki (1995) MKS Przasnysz (4 liga) -> Błękitni Raciąż (3 liga)
Marcin Kruczyk (1995) MKS Ciechanów (4 liga) -> Podlasie Biała Podlaska (3 liga)
Dawid Czyrny (1998) Sokół Sieniawa (4 liga) -> Wólczanka Wólka Pełkińska (3 liga)
Daniel Smuga (1997) Mazovia Mińsk Maz. (4 liga) -> Victoria Sulejówek (3 liga)
Dawid Rogalski (1996) Maidenhead U21 (Anglia) -> GKS Tychy (1 liga) 
 
 
 
 
 

Zobacz także

Podsumowanie 17 kolejki z przymrużeniem oka! [wideo]

15-02-2021

Football Manager 2021-Recenzja! [wideo]

27-01-2021

Waldemar Sobota by Ekstraklasa! [wideo]

07-03-2020

Trener Kotas mówi o swojej największej życiowej porażce!

03-03-2020