Meksyk zwycięzcą Złotego Pucharu!

Poznaliśmy zwycięzce tegorocznych zmagań w Gold Cup CONCACAF.

O godzinie 3:15 czasu polskiego, na murawę stadionu Soldier Field w Chicago, w obecności 62,493 widzów wybiegły drużyny Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Od samego początku turnieju obie ekipy były stawiane w gronie faworytów i mimo sporu niespodzianek, jakie wydarzyły się w trakcie trwania mistrzostw strefy CONCACAF, skład meczu finałowego nie był zaskoczeniem. Obie reprezentacje są zdecydowanie najbardziej utytułowanymi zespołami w rozgrywkach Gold Cup. Meksykanie sięgali po puchar 7 razy, natomiast Amerykanie 6 i byli obrońcami tytułu z 2017 roku.

Mecz finałowy w pierwszych fragmentach toczył się pod dyktando gospodarzy. Amerykanie kilkukrotnie mieli okazję na strzelenie bramki, jednak na posterunku był Guillermo Ochoa i pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem. Na drugą połowę, piłkarze El Tri wyszli zmotywowani i z minuty na minutę powiększali swoją przewagę, pieczętując ją w 73. minucie. Jonathan dos Santos rozpoczął wtedy akcję swojego zespołu i po kilku sekundach piłka dotarła do Raúla Jiméneza. Ten piętą dograł do wbiegającego w pole karne Santosa, który precyzyjnym strzałem umieścił piłkę w siatce, powodując radość tysięcy meksykańskich kibiców na trybunach. Co ciekawe, starszy brat strzelca bramki, Giovani dos Santos, w przeszłości także strzelał bramki w finale Gold Cup. W 2009 i w 2011 roku, jego bramki pomagały drużynie Meksyku w pokonaniu Amerykanów. Podobnie, jak w tamtych finałachJankesi nie zdołali już odrobić straty i po końcowym gwizdku, to Meksykanie mogli świętować ósmy tytuł w historii.

***

Po meczu finałowym ogłoszono nazwiska zdobywców indywidualnych trofeów. Złotą Piłkę dla najlepszego zawodniku turnieju strefy CONCACAF przyznano Raúlowi Jiménezowi. Meksykanin zdobył w sześciu spotkaniach 5 bramek i 2 asysty – w tym tę w meczu finałowym. Złotego buta dla najlepszego strzelca wywalczył Jonathan David z Kanady, który trafiał do siatki rywali 6-krotnie. Dodatkowo, 19-latek dwukrotnie asystował przy bramkach kolegów. Najlepszym bramkarzem turnieju uznano golkipera Meksyku, Guillermo Ochoę. 33-latek rozegrał 423 minuty, trzykrotnie zachowując czyste konto i tylko dwa razy kapitulując przy strzałach rywali.

***

Wybrano także najlepszą "11" turnieju, którą zdominowali Meksykanie i Amerykanie. Duopol finalistów przełamał jedynie kanadyjski król strzelców – Jonathan David. Jedenastka turnieju:
    Guillermo Ochoa – Luis Rodriguez, Carlos Salcedo, Aaron Long, Jesus Gallardo – Michael Bradley, Anders Guardado, Jonathan dos Santos, Christian Pulisic – Raul Jimenez

***

Kolejna edycja Gold Cup CONCACAF już w 2021 roku i znów prawdopodobnie większość spotkań zostanie rozegranych w USA, chociaż – podobnie jak w tym roku – niektóre mecze odbędą się na stadionach poza Stanami Zjednoczonymi. Wcześniej jednak, bo już jesienią tego roku, rusza Liga Narodów CONCACAF, w której weźmie udział wszystkie 41 federacji zrzeszonych z Konfederacji Piłki Nożnej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów.