Podsumowanie dnia w Gold Cup CONCACAF [3.07]

Czas na ostateczne rozstrzygnięcia w Gold Cup CONCACAF 2019. Poznaliśmy już pierwszego finalistę turnieju!

W pierwszym, rozgrywanym na Arizona Urban Hearth w Phoenix półfinale, zmierzyły się reprezentacje Haiti i Meksyku. Haitańczycy w emocjonującym meczu ćwierćfinałowym, niespodziewanie okazali się lepsi od faworyzowanych Kanadyjczyków, których pokonali 3:2, mimo że przegrywali już 0:2. Piłkarze z Meksyku natomiast, do półfinału awansowali po serii rzutów karnych w których pokonali Kostarykę. Zdecydowanym faworytem spotkania, którego stawką był wielki finał, byli Meksykanie. Także historia spotkań, choć niezbyt bogata, wskazywała na piłkarzy z Ameryki Środkowej. Obie drużyny spotkały się dotychczas raz – w meczu ćwierćfinałowym Gold Cup w 2009 roku. Wtedy Meksykanie rozbili przeciwników aż 4:0.

Jak można było się spodziewać, stroną przeważającą byli Trójkolorowi, którzy jednak mieli rozregulowane celowniki, lub powstrzymywał ich Jhony Placide. Podopieczni Gerardo Martino, mimo wyraźnej przewagi, nie potrafili udokumentować jej bramką w regulaminowym czasie gry, więc sędzia zmuszony był zarządzić dogrywkę. Na samym jej początku doszło do kontrowersyjnej sytuacji, gdy Raúl Jiménez przewrócił się w polu karnym. Arbiter dopatrzył się faulu Hervé Bazile i podyktował "jedenastkę", mimo że powtórki pozostawiały pewne wątpliwości. W Gold Cup nie ma jednak do dyspozycji sędziów systemu VAR, więc decyzja była nieodwracalna. Jiménez podszedł do piłki umieszczonej na 11 metrze i pewnym strzałem umieścił piłkę w bramce Haitańczyków. W 118. minucie, przegrywający mieli jeszcze szansę na wyrównanie, jednak Mikaël Cantave trafił w spojenie bramki strzeżonej przez Guillermo Ochoę i chwilę później, Meksykanie świętowali awans do finału.
    Haiti – Meksyk, 0:1 (93. Jiménez (kar.))

***

Meksykanie czekają już w finale na zwycięzcę drugiego meczu półfinałowego, w którym zmierzą się Jamajka i Stany Zjednoczone. Pierwszy gwizdek tego spotkania 4.07. o godzinie 3:30 czasu polskiego.