Tottenham w finale Ligi Mistrzów! Lucas Moura bohaterem!

Tottenham Hotspur awansował do finału Ligi Mistrzów!

Pierwsze spotkanie pomiędzy Tottenhamem Hotspur a Ajaxem Amsterdam w półfinale Ligi Mistrzów zakończyło się wynikiem (0:1). O godzinie 21:00 pochodzący z Niemiec arbiter Felix Brych rozpoczął rewanżowy mecz na Johan Cruyff ArenA w Amsterdamie.

Już na samym początku widać było przewagę gospodarzy. Początkowo Dusan Tadić mocnym strzałem próbował zaskoczyć Hugo Llorisa, ale francuski bramkarz popisał się kapitalną interwencją. W 5. minucie bramkarz Kogutów musiał wyciągać piłkę z siatki, ponieważ po dokładnej wrzutce z rzutu rożnego Matthijs de Ligt wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie.

Zaledwie chwilę potem zawodnicy Mauricio Pochettino byli bliscy wyrównania wyniku. Swoją szansję miał Heung-Min Son, jednak Koreańczyk trafił w słupek z ostrego kąta. Popularni Lilywhites z biegiem czasu mieli minimalną przewagę i nawet dwie okazje do zdobycia bramki. Najpierw to wspomniany Son próbował trafić Andre Onanie, a potem Christian Eriksen. Ostatecznie to rosły Kameruńczyk wyszedł zwycięsko z tych konfrontacji i nie dopuścił do straty bramki.

Jeszcze przed przerwą, a dokładnie w 36. minucie wicemistrz Holandii podwyższył prowadzenie. Pięknym trafieniem popisał się Hakim Ziyech, który jednocześnie zaliczył trzecie trafienie w tej edycji Ligi Mistrzów. Do przerwy wynik się nie zmienił.

W przerwie Maurcio Pochettino zdecydował się zmianę. Za Victora Wanyamę wpuścił doświadczonego Fernando Llorente, natomiast drużyna Erika ten Haga wyszła na drugą odsłonę w takim samym składzie. W 52. minucie Koguty odważniej zaatakowały swoich rywali. Po wrzutce Eriksena w pole karne Dele Alli z kilku metrów uderzył na bramkę Onany, ale ten kolejny raz stanął na wysokości zadania.

Angielski zespół w drugiej połowie wziął się w garść i zaczął odrabiać straty. W ciągu kilku minut dwukrotnie na listę strzelców wpisał się Lucas Moura i mieliśmy 2:2. Goście za wszelką cenę do końca meczu próbowali podwyższyć rezultat. Doskonałe szanse pod koniec meczu mieli Llorente oraz Son, ale niestety zabrakło im szczęścia.

Niemiecki sędzia doliczył 5. minut do regulaminowego czasu gry i choć wydawało się, że nie padną już żadne bramki, to jednak się myliliśmy. Tottenham potwierdził swoją dobrą dyspozycję i dzięki trzeciej bramce Moury awansował do finału Ligi Mistrzów. Ich przeciwnikiem został Liverpool FC, który we wtorek w spektakularny sposób wyeliminował FC Barcelonę.

Ajax Amsterdam (2:3) – (2:0) Tottenham Hotspur

Bramki: 5'de Ligt, 35' Ziyech – 55',59'90+5 Moura

Ajax Amsterdam: Onana, de Ligt, Van de Beek (90'Magallan), Tadić, Mazraoui, Blind, Lasse Schöne (60'Veltman), de Jong, Ziyech, Tagliafico, Dolberg (67'Sinkgraven)

Rezerwowi: Varela, Veltman, Sinkgraven, Huntelaar, Magallan, Dolberg, de Wit

Tottenham Hotspur: Lloris (C), Trippier (81'Lamela), Alderweireld, Vertonghen, Rose (Davies), Wanyama, Sissoko, Eriksen, Dele, Lucas, Son

Rezerwowi: Gazzaniga, Foyth, Davies, Dier, Skipp, Lamela, Llorente

fot: Uefa Champions League – Twitter